Zdecydowanie nie dużo person o tym pamięta, a szczególnie w niewielkiej liczbie z opiekunów orientuje się, iż osteopatia faktycznie może dopomóc maleństwu. Starczy zastosować kilka precedensów, aby spostrzec rzeczywisty efekt. Na wstępie osteopatia jest nadzwyczaj delikatna a także skądinąd szybko oraz bezproblemowo jest wstanie dopomóc maleństwom z ranami okołoporodowymi, zakłóceniami napięcia mięśniowego, kolkami jelitowymi, ulewaniami, lecz także z odmiennymi słabościami czasu niemowlęcego. Tak jak już powiedziano powyżej, osteopatia jest dedykowana niemowlęciom w związku z tym, iż precedensy są nieinwazyjne i niezwykle dyskretne. Terapia osteopatyczna bazuje na eliminowaniu barier funkcjonalnych, przykłądajacych się do tego, iż nie możliwy jest właściwy jak również samodzielny rozwój niemowlęcia.

Pracę osteopatyczyną opiera się na funkcjach anatomicznych. Dzięki rytmicznym zabiegom raptem po kilku kilugodzinnych wizytach u osteopaty można dojrzeć poprawę w stanie funkcjonalnym u niedużego kuracjusza. Naturalne jest również to, iż jeżeli u noworodka ukazują się problemy to rzeczywiście należy niwelować je jak najbardziej pędem. Nieobecność którejkolwiek interwencji rzeczywiście może przyczynić się do pogarszającego się rozwoju.

Tak jak pomyślne wyniki bardzo chyżo faktycznie można zaobserwować u niemowlaka, tak wielokrotne wizyty u osteopaty w późniejszych latach życia mogą już tak niezwykłego efektu nie spowodować. Szczególnie zobaczyć można to w przypadku korekty nienależytej pozycji ciała, jak na przykład walki z skoliozą czy lordozą. Opłaci się także mieć na uwadze, iż osteopatia przynosi odczuwalną bonifikatę w ostrych stanach bólowych.